UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Czekając na… kanalizację

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mieszkańcy Stefanowa już od dwunastu lat czekają na wybudowanie kanalizacji, a ich cierpliwość się kończy.

 

Mieszkańcy Stefanowa w 2006 r. założyli Społeczny Komitet Budowy Kanalizacji w Stefanowie. Członkowie Komitetu uiścili dobrowolne wpłaty na poczet prac projektowych, obejmujących zakresem ich nieruchomości.

W 2007 r. gmina Lesznowola, na wniosek Komitetu, ogłosiła przetarg i wybrała wykonawcę projektu. Wykonawca rozpoczął prace projektowe, jednak w październiku
2008 r. – z przyczyn niezależnych od gminy – odstąpił od zawartej umowy. Jednocześnie przez cały czas zgłaszały się do Komitetu i do gminy kolejne osoby zainteresowane udziałem w budowie kanalizacji w Stefanowie i miejscowościach przyległych. Wobec rosnącej liczby mieszkańców zainteresowanych podłączeniem do sieci kanalizacyjnej, warunkiem budowy kanalizacji w Stefanowie stała się wcześniejsza rozbudowa oczyszczalni ścieków w Łazach. Podjęta została decyzja o rozbudowie oczyszczalni tak, aby mogła ona przyjąć ścieki nie tylko ze Stefanowa, ale także z Kolonii Warszawskiej, części Marysina i części Wólki Kosowskiej. Rozbudowa oczyszczalni w Łazach została zakończona w 2013 r. W tym samym roku wykonano koncepcję sieci kanalizacyjnej dla całego nieskanalizowanego obszaru Stefanowo, Marysin część wschodnia, Kolonia Warszawska i Wólka Kosowska część wschodnia. W 2016 r. gmina ogłosiła przetarg na wykonanie I etapu budowy kanalizacji sanitarnej w Stefanowie, obejmującego budowę kolektora kanalizacyjnego łączącego oczyszczalnię w Łazach ze Stefanowem. Budowa została zakończona w 2017 r.

Do tej pory kanalizacja jednak nie została ostatecznie wykonana, a mieszkańcy mają już dość czekania:

– W 2006 r. wpłaciłam zaliczkę na kanalizację, od 6 lat co miesiąc płacę kilkaset złotych za szambo, toniemy w błocie przez większą część roku, a ja nawet jeszcze nie widziałam żadnego projektu przyłączenia mojej nieruchomości. Ostatnio mój syn czytał w szkole książkę ,,Czekając na Godota”, coś mi się wydaję, że tak jak tamci bohaterzy czekali na Godota, tak my będziemy czekali na tę kanalizację – komentuje jedna z mieszkanek Stefanowa.

Lesznowolski Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji uspokaja, że zakończenie całości prac planuje się na 2019 r, a obecnie przygotowywana jest dokumentacja przetargowa na kolejny etap budowy kanalizacji w Stefanowie, Marysinie część wschodnia, Kolonia Warszawska i Wólka Kosowska część wschodnia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama