UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Chcą tańszych biletów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rada Miejska wyraziła wolę przystąpienia gminy Piaseczno do oferty Warszawa+, czyli tzw. biletu metropolitalnego.

 

O bilecie metropolitalnym pisaliśmy na początku kwietnia. To dobra alternatywa dla gmin „kolejowych”, które nie do końca mogą przystąpić do I strefy biletowej ze względu na system rozliczeń z przewoźnikami kolejowymi honorującymi bilety ZTM.

– Zaproszenie do udziału w niedawnym spotkaniu z wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską, dotyczącym rozszerzenia oferty Warszawa+, wystosowane zostało do wszystkich gmin, z którymi podpisane są porozumienia. W jego trakcie przekazane im zostały wyliczenia zawierające szacunkowe koszty, jakie poszczególne gminy poniosłyby w związku z przystąpieniem do oferty – informuje nas Michał Grobelny z działu prasowego ZTM. – W kalkulacji uwzględniono liczbę mieszkańców zamieszkujących teren poszczególnych gmin, przybliżony udział korzystających z komunikacji miejskiej na podstawie obecnie funkcjonujących porozumień w zakresie Warszawy+. Następnie przedstawiciele gmin poproszeni zostali o przedstawienie w formie pisemnej do końca kwietnia wstępnej deklaracji przystąpienia do współpracy ze wskazaniem wariantu, którym będą zainteresowani. 

Z tego powodu 18 kwietnia rada miejska zagłosowała za uchwałą, w której radni upoważnili burmistrza do uzgodnienia warunków porozumienia z Warszawą, określających zasady współpracy i finansowania programu.

– Nowe regulacje programu Warszawa+ umożliwią pasażerom aglomeracji warszawskiej korzystającym z biletów okresowych II strefy biletowej ZTM  dojazdy komunikacją miejską w cenach niewiele wyższych niż koszt biletów  okresowych na I strefę. Specjalnymi cenami objęte będą jedynie bilety okresowe 30- i 90-dniowe. Różnica wynikająca z obniżonych cen zakupu zostanie pokryta bezpośrednią dopłatą z budżetu gminy na rzecz ZTM – informuje Urząd Gminy.

Ile będzie kosztował bilet metropolitalny?

– Decyzja o wysokości udzielanych dopłat dla swoich mieszkańców jest wyłączną decyzją danej gminy i to od niej będzie zależało, ile jej mieszkaniec zapłaci za bilet – mówi Michał Grobelny.

W uzasadnieniu do przyjętej 18 kwietnia uchwały czytamy, że przewidywanym skutkiem podjęcia uchwały ma być „wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców w zakresie wprowadzenia dopłat do przewozów pasażerskich w skali odpowiednika I strefy biletowej ZTM.”

– Aby pasażerowie mogli skorzystać z tej oferty, gmina musi zabezpieczyć w budżecie odpowiednie środki na pokrycie dopłat oraz ustalić z ZTM szczegóły funkcjonowania programu -  informuje Urząd Gminy.

Urząd twierdzi także, że możliwe jest, aby pasażerowie mogli skorzystać z oferty Warszawa+ już niebawem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama