UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Muzyczna Góra

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Górze Kalwarii odbywa się coraz więcej różnorodnych imprez. Dzieje się to za sprawą ludzi, którzy mają dużo siły i którym chce się coś zrobić, najczęściej dla swojej pasji. Taką osobą jest m.in. Aleksandra Puacz-Markowska z Fundacji Promotus.


Z Aleksandrą poznałyśmy się na warsztatach open space na temat programu rewitalizacji Góry Kalwarii. Zaprosiła nas jako gazetę do objęcia patronatu nad koncertem Calvary Gospel w grudniu. Chociaż znaliśmy wszystkie założenia i zasady, impreza i tak nas zaskoczyła swoim poziomem. Druga połowa grudnia, niedzielne popołudnie, udekorowany świątecznie Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii i prawdziwa uczta gospel.
Zapytałam więc, czym dokładnie zajmuje się Fundacja Promocji i Edukacji Artystycznej Promotus.
– Misją naszej Fundacji jest działanie na rzecz szeroko rozumianej edukacji muzycznej, w szczególności dzieci i młodzieży z małych miasteczek i z terenów wiejskich. Chodzi także o to, aby opiekować się młodzieżą szczególnie uzdolnioną, wprowadzać ich w magiczny świat muzyki klasycznej: wokalnej i instrumentalnej, zarówno dawnej i tej bardziej współczesnej, ale przede wszystkim rozmiłowanie i zarażenie ich muzyką z tzw. „najwyższej półki”. Wspieramy również działalność artystyczną amatorskich zespołów muzycznych – mówi nam Aleksandra Puacz-Markowska.
Jak to robi? Na terenie Gminy Góra Kalwaria organizuje kilka cyklicznych wydarzeń, grudniowe wspomniane Calvary Gospel, czerwcowy Mazowiecki Festiwal Pieśni Sakralnej „Venite Adoremus”, w kościele w Sobikowie oraz sierpniowy wokalno-chóralny Ogólnopolski Festiwal CALVARIA CANTANS w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii. W zasadzie wszystkie te trzy imprezy skonstruowane są podobnie – najpierw odbywają się płatne warsztaty wokalne, a na zakończenie organizowany jest darmowy dla wszystkich chętnych koncert grupy warsztatowej.
Fundacja, która powstała w 2000, od 2012 działa na terenie Góry Kalwarii (na terenie DPS-u). Rok później otworzyła I Niepubliczną Szkołę Muzyczną I stopnia „Orfeusz” oraz Studio Muzyczno-Wokalne „Orfeusz”. Szkoła uczy w klasie skrzypiec, fortepianu, gitary akustycznej, perkusji oraz emisji głosu i śpiewu solowego.
Fundacja stara się, aby większość środków finansowych pochodziła z jej odpłatnej działalności edukacyjnej i artystycznej. Dostaje także wsparcie od sponsorów.
Natomiast w ferie zimowe Fundacja organizuje 3-dniowe warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, których tematem będą podstawy gry na instrumentach muzycznych – pianinie, gitarze akustycznej i perkusji, oraz śpiewu.
Najbliższa impreza organizowana przez Fundację odbędzie się w sobotę, 21 stycznia, o 17 w sali Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Będzie to koncert okolicznościowy w wykonaniu uczniów, absolwentów oraz pedagogów I NSM I st. „Orfeusz” oraz Studia Muzyczno-Wokalnego „Orfeusz” pt. Dla Babci i Dziadka. Oczywiście wstęp wolny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama