UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktorzy

Spacerując uliczkami Chyliczek w kwietniu 2018 r., szukam śladów dawnej dzielnicy letniskowej.

Na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii stoją cztery obiekty, których zaprojektowanie przypisuje się inż. architektowi Felicjanowi Rakiewiczowi (1870-1932).

Dom Parafialny

Został rozebrany kolejny dom przy ulicy Nadarzyńskiej i natychmiast przypomniał mi się obiekt, o którym powoli zapominamy, a historia jego jest ciekawa.

Jest wiosna 1871 r. Pan Edward Chłopicki wjeżdża powozem do Góry Kalwarii; potem opisze swoją podróż niezwykle ciekawie i opublikuje w tygodniku „Kłosy”.

Wiosna! Organizm budzi się z zimowego letargu przy pomocy ciepłych promieni słonecznych, śpiewu ptaków i kwitnącego kwiecia, i pragnie zmian.

„Nie chcę przykładać ręki do dalszej nienawiści, obojętnie z której strony, i jeśli to oznacza, że mam zapomnieć o moich – naszych – krzywdach z przeszłości, so be it”. Henryk Dasko

Rozpoczynam żmudną pracę nad wyjaśnieniem koligacji rodzinnych w kilku pokoleniach Mzurów Starzeńskich. Na początek porażka – nie ma w Piasecznie aktu zgonu Władysława Mzury Starzeńskiego. Każdy, kto tworzył drzewo genealogiczne swojej rodziny wie, jak trudna jest to praca, tym bardziej, że większość dokumentów z przełomu wieku jest pisana cyrylicą i niewyraźnie.

Dwie informacje zainspirowały mnie do napisania wspomnień o piaseczyńskich aptekach, których dziś jest dużo, na każdym kroku widać aptekarskie szyldy.

... czyli o tym, kto mieszkał w starej plebanii.

Czołg

17 stycznia 1945 r. Piaseczno zostało wyzwolone z koszmaru okupacji hitlerowskiej. Działania wojenne na terenie miasta i okolic w styczniu 1945 r. miały przebieg dynamiczny i w sumie, oprócz krótkich starć przed wejście do miasta, niekrwawy. Jeśli ciekawi cię drogi Czytelniku skąd wziął się pomysł postawienia czołgu na miejskim skwerze pod koniec lat 70. XX wieku, przeczytaj to opowiadanie.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama