UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wójt Gminy Lesznowola odmówił upublicznienia przedszkola Truskawkowo w Nowej Woli. Natomiast Kurator Oświaty uchylił w całości decyzję Wójta. Sprawa jest w toku, a początek roku pojutrze.


Maciej Godlewski, właściciel Truskawkowa złożył wniosek o zezwolenie na prowadzenie przedszkola publicznego w Nowej Woli przy Postępu, 30 września 2016 r. Wójt Gminy Lesznowola podjął decyzję 15 maja 2017 r. W uzasadnieniu czytamy, że wniosek pana Macieja spełniał wymogi formalne. Decyzja Wójta jest jednak odmowna. Czemu?
Niekorzystne uzupełnienie?
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dn. 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub fizyczną, w par. 4 ust. 1 podaje, że zezwolenia udziela się m.in. „kiedy utworzenie szkoły w miejscowości wskazanej przez założyciela stanowi korzystne uzupełnienie sieci szkół w tej miejscowości, gminie, powiecie (…)”.
W ocenie organu ta właśnie przesłanka nie została spełniona. Wójt uznał, że utworzenie przedszkola publicznego w Nowej Woli nie stanowi korzystnego uzupełnienia sieci przedszkoli w Gminie Lesznowola. Na poparcie tego w uzasadnieniu zapisano, że wg stanu z lutego 2017 r. Gmina dysponowała 142 wolnymi miejscami. Gmina nie odnotowała także problemu z przyjęciem do publicznych przedszkoli dzieci, którym zobowiązana była zapewnić możliwość edukacji przedszkolnej.
Godlewski odwołał się od tej decyzji do Mazowieckiego Kuratora Oświaty za pośrednictwem Wójt Gminy Lesznowola. W piśmie stwierdził m.in., że „organ Gminy opierając się na błędnych ustaleniach dotyczących ilości miejsc w placówkach publicznych nie zwrócił uwagi na fakt braku placówki integracyjnej. W gminie Lesznowola nie funkcjonuje żadne inne przedszkole integracyjne, zarówno niepubliczne, jak i samorządowe”. Truskawkowo bowiem jest przedszkolem z oddziałami integracyjnymi.
Gmina w piśmie do MKO wskazuje, że Gmina Lesznowola wobec dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wypełnia swoje obowiązki, organizując dowóz tych dzieci do specjalistycznych placówek edukacyjnych, a także podkreśla, że otwarcie kolejnych przedszkoli publicznych mogłoby mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie już istniejących placówek publicznych.
MKO w piśmie z 7 lipca postanowił uchylić w całości odmowną decyzję Wójt Lesznowoli. Zdaniem Kuratora postępowanie wszczęte na wniosek Macieja Godlewskiego było prowadzone z naruszeniem przepisów, a sprawa powinna być przekazana do ponownego rozpatrzenia.
Gmina nie potrzebuje, ale rodzice tak
Mimo że uzasadnienie decyzji odmownej Wójt Gminy sugeruje, że Truskawkowo nie jest w gminie potrzebne, rodzice są zupełnie innego zdania. Mimo tylu wolnych miejsc w publicznych przedszkolach do Truskawkowa zapisanych jest kilkadziesiąt dzieci, mimo że przedszkole wciąż jest niepubliczne. Rodzice napisali także petycję do Gminy, podpisało ją 47 rodziców.
– Oferowany przez Gminę dowóz dzieci z orzeczeniami do innych tego typu placówek w Warszawie nie rozwiązuje problemu, a wręcz powoduje, że dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi są „wypychane” ze swojego środowiska. To jest przekaz, który rodzice dzieci niepełnosprawnych odbierają jako: „Nie chcemy dzieci niepełnosprawnych w naszej Gminie” – piszą rodzice. – Lekarze i inni specjaliści podkreślają, że w przypadku dzieci z deficytami wsparcie powinno odbywać się w placówkach dziennego pobytu w swoim środowisku.
Maciej Godlewski aktualnie na wezwanie gminy uzupełnia wniosek o nowe opinie m.in. sanepidu i straży pożarnej.
Jaka będzie decyzja Gminy? Czy uzna racje rodziców i uwzględni fakt, że dla dzieci lepiej jest przebywać w placówce blisko miejsca zamieszkania? Czy wożenie dzieci poza granice gminy to satysfakcjonujące rozwiązanie? I czy na pewno tańsze?

1 komentarz

  • Link do komentarza szybki Gonzo szybki Gonzo 30 sierpnia 2017

    Ktoś, kto sam nie ma dzieci, nie zrozumie potrzeb rodziców.
    Przykre.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama