UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obecnie park przypomina bardziej plac budowy niż miejsce spacerów. Jednak do wakacji powinny być gotowe nowe alejki wraz z oświetleniem. Na ławeczki i plac zabaw być może trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Piękna wiosenna pogoda zachęca do spacerów, ale niestety na razie miejski park wciąż jest w trakcie modernizacji. Najpierw przez niemal rok trwały prace koncepcyjne i kolejne „konsultacje społeczne”, w ubiegłe wakacje w końcu ogłoszono przetarg na pierwszy etap prac, ale wyłonił on tylko wykonawców alejek oraz oświetlenia i monitoringu. Pozostałe części unieważniono ze względu na zbyt wysokie ceny. Kolejny przetarg ogłoszono dopiero w grudniu. Oferty zostały otwarte 25 stycznia, ale dopiero 14 marca przetarg został rozstrzygnięty. Umowy wciąż czekają na podpisanie.
Na razie w parku wytyczone zostały nowe alejki, ale do spacerów gotowe mają być dopiero w czerwcu.
– Musimy koordynować szereg różnych działań na terenie parku – podkreśla wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Zdecydowaliśmy się na podzielenie zadań na poszczególne elementy, bo to pozwala wyłonić firmy bezpośrednio zajmujące się danym rodzajem prac oraz kupić ich usługi taniej, niż zlecając całość modernizacji jednemu wykonawcy, który musiałaby zadania zlecać podwykonawcom – wyjaśnia. Wiąże się to oczywiście z koniecznością sprawowania nadzoru nad pracami przez urzędników gminy. Czuwają też nad organizacją prac poszczególnych podmiotów tak, by zadania były wykonywane w logicznej kolejności.
Równocześnie z alejkami budowana jest więc instalacja pod przyszłe oświetlenie i monitoring. Oba zadania zgodnie z umową mają być wykonane do 15 czerwca. W najbliższych dniach ma zostać w końcu podpisana umowa na wykonanie małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery, tablic informacyjnych i altany. W związku z tym, że większość tych elementów znajdzie się w sąsiedztwie alejek, przed ich wykończeniem niezbędne jest przygotowanie elementów mocujących, na których w późniejszym terminie pojawią się siedziska czy kosze. Na podpisanie czekają też umowy na wykonanie nowych nasadzeń, plac zabaw i budowę trybun. Wykonawców będzie obowiązywał czteromiesięczny termin od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że już w tej chwili mówimy o początku sierpnia. Na rozstrzygnięcie oczekuje jeszcze przetarg na wykonanie nowych nasadzeń w parku. Wszystkie te zadania będą kosztowały około 3 milionów złotych. Szkoda, że ich wykonawcy nie zostali wyłonieni w sezonie zimowym, kiedy firmy mogłyby już wykonywać elementy architektoniczne czy urządzenia na plac zabaw, a na wiosnę zająć się tylko instalacją.
Kolejnym etapem prac ma być nowe zagospodarowanie stawu.
– W przygotowaniu jest projekt, pozwolenia na budowę spodziewamy się we wrześniu – informuje Putkiewicz. – Sama budowa jest planowana na około 6-8 miesięcy. Termin zakończenia całej parkowej inwestycji to jesień 2018.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama