UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Co dalej z linią 400 kV Kozienice – Ołtarzew?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gdy w listopadzie ubiegłego roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały o rozwiązaniu umowy na budowę linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Kozienice - Ołtarzew, wielu mieszkańców gminy Tarczyn odetchnęło z ulgą. Jednak okazuje się, że temat wcale nie jest zamknięty.

Plan budowy linii 400 kV wywołał swego czasu ogromny sprzeciw w gminach na Mazowszu, organizowano różne formy protestu, blokowano trasy wylotowe z Warszawy, protestowano na ulicach Warszawy, składano petycje.
W listopadzie ubiegłego roku PSE poinformowały o rozwiązaniu umowy na budowę linii 400 kV. Jednocześnie wskazano, iż nie oznacza to wcale rezygnacji z planu połączenia Elektrowni Kozienice ze stacją Ołtarzew. Wskazywano natomiast, iż immanentną cechą nowego procesu wyboru wykonawcy będzie włączenie w dialog dotyczący wyboru trasy zarówno wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, jak i lokalnych społeczności.
Włodarze mazowieckich gmin wolą dmuchać na zimne. W grudniu 2016 r. skierowali pisma do administracji rządowej, posłów i innych organów administracji w celu zapewnienia samorządom udziału w konsultacjach społecznych dla ustalenia optymalnego przebiegu linii 400 kV, który uwzględniałby zarówno interes społeczny, jak i bezpieczeństwo energetyczne regionu.
22 lutego br. podczas spotkania 12 mazowieckich gmin z PSE strona społeczna została poinformowana, że kolejnym etapem dialogu będzie dokonanie w I połowie 2018 roku wstępnej oceny wyników analizy możliwości wykonania połączenia Elektrowni Kozienice ze stacją elektroenergetyczną w Ołtarzewie, a następnie w II połowie 2018 r. przeprowadzenie konsultacji społecznych i wybór optymalnego wariantu dla tego połączenia.
Kilka dni temu gmina Tarczyn poinformowała na swojej stronie internetowej o spotkaniu przedstawicieli Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego – Adamem Struzikiem. Wskazano m.in., że pan Marszałek wyraził zrozumienie intencji samorządów w zakresie wnioskowania o wykreślenie wyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV Kozienice – Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. Jednocześnie ustalono, że każdy mieszkaniec może także samodzielnie złożyć wniosek w sprawie linii 400 kV w formie pisemnej do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, ul. Nowy Zjazd 1, 00-301 Warszawa albo elektronicznie na adres e-mail: zmianaplanu@mbpr.pl w terminie do 31 lipca 2017 r.

1 komentarz

  • Link do komentarza SGK Kozienice-Ołtarzew SGK Kozienice-Ołtarzew 12 kwietnia 2017

    Co dalej? Dalej strona społeczna będzie sprawy pilnować i mobilizować samorządy do działania. W tym celu mieszkańcy gmin Mazowsza dotkniętych przebiegiem tzw wariantu z PZPWM utworzyli Społeczną Grupę Koordynacyjną Kozienice-Ołtarzew (SGK), która uznając ten przebieg jako olbrzymi błąd w planowaniu, konsoliduje działania informacyjne skierowane do opinii publicznej, polityków i urzędników.

    SGK była organizatorem i aktywnym uczestnikiem wszystkich protestów na jesieni 2016 roku. Przypomnijmy że m.in. w Warszawie odbyły się dwukrotnie wielotysięczne protesty/przemarsze niezadowolonych Mieszkańców. W największym proteście - Czarnym Marszu - 8 tysięcy ludzi przemaszerowało spod Ministerstwa Rozwoju pod Kancelarię Rady Ministrów.

    Obecnym celem działania SGK jest dbanie o transparentność i merytoryczność decyzji oraz jak najmniejszą szkodliwość społeczną podejmowanych decyzji związanych z realizacją linii Najwyższych Napięć 2x400 kV Kozienice-Ołtarzew. SGK prowadzi ścisły monitoring działań i uczestniczy w różnych spotkaniach związanych z tematem inwestycji Kozienice-Ołtarzew. Przedstawiciele SGK m.in. aktywnie uczestniczyli w posiedzeniach Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz kilku posiedzeniach Komisji Sejmowych na których omawiane były tematy związane z inwestycją Kozienice-Ołtarzew aby wszystkie strony decyzyjne zrozumiały jak olbrzymi błąd planistyczny chciano popełnić.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama