CBA zatrzymuje w Wólce

1
934

CBA zatrzymała trzech biznesmenów wietnamskiego pochodzenia, którzy działają w branży tekstylnej w Wólce Kosowskiej. Usłyszeli zarzuty „prania” pieniędzy na kwotę 67 mln zł.

 

Ewidentnie złote czasy Wólki Kosowskiej minęły. To międzynarodowe centrum handlowe miało złą sławę od zawsze. Niby każdy wiedział, że spora część towaru nie jest do końca legalna, ale Wólka funkcjonowała tak bez większych przeszkód przez 20 lat. W zeszłym roku odbyło się jednak kilka spektakularnych kontroli i, jak widać, nie poprzestano na tym.

KAS wziął się za Wólkę

W grudniu pisaliśmy o długotrwałej kontroli Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), podczas której wielu przedsiębiorców zamknęło swoje lokale w obawie przed nią („Wólka Kosowska na urlopie”, PP nr 176 z 13.12.2017).

– W wyniku kontroli stwierdzono, że 20 procent stoisk prowadziło nielegalną działalność, między innymi omijając obowiązek rejestracji sprzedaży na kasach fiskalnych. Na nieuczciwych sprzedawców nałożono kary grzywny za wykroczenia skarbowe na łączną kwotę ponad 177 000 zł – informowała 15 stycznia KAS.

Problemem Wólki, o którym pisaliśmy w grudniu, są przedsiębiorcy, którzy może i chcieliby legalnie prowadzić biznes, ale po pierwsze nikt od nich tego nie wymagał, po drugie nie byli do końca pewni jak. Powstał więc punkt informacyjny na terenie CH w Wólce.

– Skupiliśmy się nie tylko na kontroli, ale również na aspekcie informacyjnym. Dzięki temu wielu skontrolowanych sprzedawców, u których stwierdzono nieprawidłowości, natychmiast podjęło działania zmierzające do ich usunięcia. Był to jeden z głównych celów, jakie chcieliśmy osiągnąć – powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

W Wólce jednak pozostało sporo przedsiębiorców, którzy legalnie biznesu nie zamierzają prowadzić. W drugiej połowie stycznia funkcjonariusze KAS i policji zabezpieczyli blisko 45 tys. sztuk podróbek o szacunkowej wartości towaru ok. 3,5 mln zł.

CBA także tu dotarło

Teraz agenci z delegatury CBA w Łodzi zatrzymali kolejne 3 osoby, prowadzące interesy w Wólce Kosowskiej, w śledztwie dotyczącym m.in. wystawiania i używania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej faktur VAT poświadczających nieprawdę, uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług, a także legalizowania środków pieniężnych pochodzących z przestępstw.

– Ustalenia śledczych wskazują, że tylko od marca 2017 roku ich spółki wystawiły faktury VAT poświadczające nieprawdę na blisko 13 mln złotych. Zatrzymani przez CBA członkowie zorganizowanej grupy przestępczej usłyszeli także zarzuty prania pieniędzy na kwotę co najmniej 67 mln zł. Kwoty te mogą się zwiększyć, czynności trwają – informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi. Jak łódzka CBA trafiła do Lesznowoli?

– W czerwcu ub. r. funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali w jednej z łódzkich restauracji biznesmena na gorącym uczynku sprzedaży fikcyjnych faktur VAT. Do dziś w tym śledztwie, nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, zarzuty dotyczące m.in. udziału w latach 2014-2017 w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 29 podejrzanych: pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek. Grupy te miały na celu popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie m.in. towarami tekstylnymi i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT. Jeden z zatrzymanych przez CBA przedstawicieli warszawskiej spółki należącej do cudzoziemców miał „przeprać” blisko 25 mln zł „brudnej” gotówki – komentuje Piotr Kaczorek.

1 KOMENTARZ

  1. Witam. I bardzo prawidłowo z tą kontrolą brać się za skośnych którzy na bieżąco okradają skarb Państwa. Zabierać majątki i spłacać z tego dług publiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię